CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan: Genel başkan ve ben dahil lider kadrosu değişmeli.

Bayram tatili öncesindeki son işlem gününde dolar gün içi en yüksek 26.20’yi Euro da 28.56’la zirve tazeledi.

Türkiye’de kişisel verilerin internet ortamından erişilebilir olmasına yönelik skandallara bir yenisi daha eklendi. Bir internet sitesinde telefon numarası, adres ve aile bilgilerine ücretsiz olarak tapu, hastane, eğitim ve plaka bilgilerine ise 100 TL karşılığında ulaşılabildiği ortaya çıktı.

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili yaptığı açıklamaları nedeniyle gözaltına alınan Merdan Yanardağ tutuklama talebiyle 7. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yanardağ’ın tutuklanmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu “Gazeteci Merdan Yanardağ’ın, hükümetin neyi, neden yaptığını hatırlattığı konuşmasının bir bölümü üzerinden tutuklanması, ülkemiz adına utanç vericidir” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Millet İttifakı için “Bu ittifak bitti mi? Elbette bitti. Çünkü hükmünün icra edilmesi mümkün değil. Biz, hem altılı masada bulunan siyasi partiler olarak dirsek temasımızı devam ettiririz. Birbirimizle görüşürüz” ifadelerini kullandı.

CHP, “değişim” süreci kapsamında 1 milyon 300 bin üyesine mesaj göndererek yeni tüzük için görüş istedi. CHP kurmayları, ilçe kongrelerinin tamamlanacağı 10 Eylül’e kadar gelen verilerin analiz edilerek kurultayda taslak olarak görüşüleceğini söyledi.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), İstanbul Anadolu Adliyesi içerisinde Kuran kursu açılması girişimine karşı sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Konuya ilişkin açıklama yapan HKP MYK Üyesi Av. Pınar Akbina, “AKP’giller her gün yeni bir uygulamayla laik cumhuriyetimize yeni darbeler vurmaktadır. Bu uygulama Anayasaya aykırıdır” dedi.

Kamu-özel işbirliği modeli ile yaptırılan köprü ve otoyollar bütçeye ağır yük bindiriyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne (KGM) geçen yıl ek bütçe dahil 85.3 milyar TL ödenek ayrıldı. Sonra bu ödenek aktarmalarla 137.4 milyar TL’ye çıkarıldı. Yıl sonunda ödeneğin 136.7 milyar TL’si harcandı. KGM, en fazla harcama yapan ilk on özel bütçeli idare arasında zirveye yerleşti.

Avrupa Konseyi’nin Cezaevi Nüfuslarına İlişkin Yıllık Ceza İstatistikleri (SPACE I), yayımlandı. Cezaevindeki mahkum sayısı son 17 yılda yüzde 369 artan Türkiye, listenin ilk sırasında yer aldı.

Previous post Bir Dakikada 26 Haziran 2023 Gündemi
Next post Bir Dakikada 28 Haziran 2023 Gündemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir