Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Asgari net asgari ücretin 11.402 liraya yükseldiğini açıkladı. Böylece asgari ücrete ara zam oranı yüzde 34 oldu. Asgari ücrete kamu desteği de 400 TL’den 500 TL’ye çıkarıldı.

Erdoğan’dan ‘teşekkür’ paylaşımı geldi. Asgari ücret Temmuz ayından itibaren net 11 bin 402 TL olarak uygulanacaktır. Milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. İşçi ve işveren tarafları başta olmak üzere, uzlaşı kültürü içerisinde asgari ücretin belirlenmesinde emeği geçen tüm paydaşlara milletim adına teşekkür ediyorum.”

Kılıçdaroğlu’ndan dikkat çeken sözler: Kılıçdaroğlu, yeni asgari ücret konusunda TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’ı eleştirdi. “Umumiye kabinesini mutlaka göndereceğiz.” diyen Kılıçdaroğlu, “En zor koşullarda Türkiye’yi aydınlığa çıkarmak bizim görevimizdir. Değil 6’lı masa Türkiye’nin aydınlığa çıkması için gerekirse 16’lı masa kuracağım.” ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Uğur Poyraz, memurların taban aylığının ‘asgari ücrete’ endekslenerek en düşük memur maaşının 36 bin 950, en düşük emekli maaşının da 26 bin 830 liraya çıkarılması için kanun teklifi verdi.

Merkez Bankası’nın kararı öncesi Devlet Bahçeli’den faiz artışına yeşil ışık: ‘Bugünkü külfete katlanmak kaçınılmaz hale geldi’

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yeni asgari ücrete ilişkin değerlendirmede bulundu. Avdagiç, “Yeni asgari ücret çalışma hayatımızın paydaşlarına hayırlı olsun. Çalışanın alım gücünün, enflasyonun üzerinde bir refah artışı ile korunması memnuniyet verici” ifadelerini kullandı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s TCMB’nin faiz artırımıyla ilgili bir tahminde bulundu. Moody’s tarafından yayımlanan rapora göre, Merkez Bankası’nın (TCMB) seçimlerin ardından gerçekleştireceği ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini mevduat faizlerine yaklaştırarak yüzde 25-30 seviyesine yükseltmesi bekleniyor.

Ekonomist Hamza Yardımcıoğlu’ndan Cumhuriyet TV’de asgari ücret değerlendirmesi:”Bunu söylemeyi istemiyordum ama ekmekten bile tasarruf edecek hale geliyoruz” diyerek hiperenflasyona karşı uyardı.

Naci Görür’den uyarı: Son depremlerin sıkıştırdığı bölgeyi açıkladı: Küçükgeçit-Aşkale/Erzurum’da 4,3 deprem oldu. Bu deprem de muhtemelen sol yönlü Dumanlı Fay Zonu içerisinde. Son depremler Doğu Anadoluyu da belirli ölçüde sıkıştırdı, sevgiyle

Almanya’da göç yasasında tarihi hamle: Turist vizesiyle iş bulanlar kalabilecek.

Previous post Bir Dakikada 19 Haziran 2023 Dündemi.
Next post Bir Dakikada 21 Haziran 2023 Gündemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir